Chwilę mnie tu nie było, ale na pasmach w miarę możliwości pozostawałem aktywny. Brałem udział w akcji dyplomowej "Parowozownia Wolsztyn" (mam nadzieję, że wkrótce dostanę dyplom), kontynuowałem pracę ze stacjami okolicznościowymi IARU i ... dorobiłem się nowego ręcznego radia Baofeng UV-5RH PRO :). Radio z wbudowanym modułem GPS, który umożliwia określanie lokalizacji użytkownika, co jest przydatne w terenie. O radiu i pierwszych wrażeniach z użytkowania wkrótce napiszę więcej a już możecie śledzić moją pozycje na stronie APRS.
Wrażenie #1 - ustawienia
O problemach z ustawieniami radia trochę czytałem, ale na moje pierwsze spostrzeżenia, wcale nie jest tak źle.
po kolei...
Po pobraniu programu do obsługi radia LINK i jego instalacji, należy sprawdzić pod jakim portem jest podłączony przewód USB. Przechodzimy w programie klikając w R (Read) na górnym pasku, ustawiamy port USB i wciskamy start. Pobiorą się dane z naszego radia na komputer. W lewej kolumnie -> zakładce Settings możemy ustawić wszystkie, podstawowe parametry radia. Zakładka 1:Zone 1 pozwala na ustawienie częstotliwości w pamięci radia. Jako pierwszą ustawiłem Rx 144,800 Tx 144,800 oczywiście bez kodów CTC/DCS i nazwę APRS. Teraz w lewej kolumnie, w zakładce APRS ustawiam:
Self - mój znak krótkofalarski
Self SSID - jak ma się wyświetlać moja stacja ( w moim przypadku dałem -7 co będzie znaczyło, że używam radia przenośniego)
Precamer Time(ms) : 600
Code Delay Time (ms): 900
Target: APBTUV
Target SSID: 0
W tabelce jako Call Sign : WIDE2 i w tej samej linii SSID jako -2
Teraz pozostaje wejść w górnym pasku w literkę "W" (Write) i nacisnąć Start aby nasze zmiany zostały przesłane do radia. Oczywiście, aby APRS poprawnie wysyłał ramki trzeba pamiętać o jego włączeniu w radiu. Ja ustawiłem sobie w zakładce Settings-> More Settings aby GPS włączać i wyłączać za pomocą pomarańczowego przycisku na radiu.
Wrażenie #2 - APRS
Nie miałem potrzeby dzisiaj ruszać samochodem, dlatego zapakowałem włączone radio do plecaka i ruszyłem pieszo w kierunku Placu Wolności. Dość długo nie mogłem prawidłowo wysłać ramki, ale udało się po około 20 minutach i już na samym Placu moja lokalizacja została prawidłowo wyświetlona na stronie https://aprs.fi. W niedzielę planuję wyjazd na działkę i wtedy podłączę radio w samochodzie pod antenę zewnętrzną. Dam znać jak moja lokalizacja zostanie odczytana.
Wrażenie #3 - APRS c.d.
Przyszła niedziela i wyjazd w kierunku Złotnik. W sumie nie daleko, ale radio można przetestować. Włączyłem pod domem GPS i jazda... Sygnał złapałem od razu bo włączyłem GPS chwilę przed ruszeniem z parkingu. Droga zapisała się bardzo ładnie i prawidłowo:
Powrót we wtorek pokazany jest też dobrze bo radio włączyłem tak samo na kilka minut przed wyjazdem w kierunku Poznania. Mapka prezentuje się tak:
Podsumowując...
Wydaje mi się, że radio działa dobrze. Prawidłowo wysyła ramki co pokazuje strona apis.fi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz