18 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Krótkofalarstwa.
Światowy Dzień Krótkofalowca upamiętnia utworzenie w 1925 roku w Paryżu międzynarodowej organizacji któtkofalarskiej. Obchody w tym dniu nawiązują do IARU - Międzynarodowej Unii Radioamatorskiej, która zrzesza społeczności w celu propagowania krótkofalarstwa bez ograniczeń. Z 25 krajów, które utworzyły IARU w 1925 r., IARU rozrosło się i obejmuje 160 stowarzyszeń członkowskich w trzech regionach. Region IARU 1 obejmuje Europę, Afrykę, Bliski Wschód i Azję Północną. Region 2 obejmuje obie Ameryki, a region 3 obejmuje Australię, Nową Zelandię, kraje wyspiarskie na Pacyfiku i większość Azji.
Krótkofalarstwo może zapewnić alternatywną łączność w sytuacji niespodziewanych klęsk żywiołowych, wtedy, gdy zawiedzie tradycyjna łączność telefoniczna. Jest to także ciekawe hobby, dzięki któremu można nawiązywać łączność i poznawać ludzi na całym świecie.
Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) uznał, że IARU reprezentuje interesy krótkofalarstwa. Dziś krótkofalarstwo cieszy się większą popularnością niż kiedykolwiek, z ponad trzema milionami licencjonowanych operatorów.
Dość skromnie uczciłem ten dzień bo ze względu na awarię przewodu do Xiegu i kiepską słyszalność na Kenwoodzie, udało mi się zrobić tylko 20 łączności
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz